KURAN-I KERİMDE RÜYA

Kullanıcı Oyu:  / 2
En KötüEn İyi 
Rüya Nedir? 5.0 out of 5 based on 2 reviews.

  • Doğru rüyalar, gündüz gibi aşikar olup apaçık gerçekleşen rüyalardır. Bunların , tabir edilmeye, yorumlanmaya ihtiyacı yoktur. Dolayısı ile bu rüyalar tabir edilmez, görüldüğü gibi tatbik edilir.
  • Kuran-ı kerimde bunun örnekleri vardır. Bu gerçek rüyaları olduğu gibi kabul etmişlerdir. Görüldüğü gibi uygulamışlar ve rüya ile amel edilmiştir.

Hz. İbrahim peygamberin rüyasını örnek alabiliriz.

Hz. İbrahim (a.s.) kurban bayramı günlerinde , Kurban bayramından üç gün önce bir rüya görür .rüyasında bir zat;

"Ya İbrahim! Allah sana oğlunu kurban etmeni emrediyor" diye seslenir.

Hz İbrahim, uykusundan heycanla titreyerek uyanır. Görmüş olduğu rüyanın rahmanimi , yoksa şeytanimi olduğunu bir türlü kara veremeyip şüphe ve tereddüte düşer.Bu sebepden dolayıdırki, arife den bir gün evvelki güne yevm-i tersiye ismi verilmiştir. Yani, görülen rüya hakkında inceden inceye düşünüp şüphe ve tereddütü gidermek anlamına gelen terviye günü demek olur.

Hz. İbrahim (a.s.) ikinci gecede aynı rüyayı tekrar görmüştü ve artık gördüğü rüyanın rahmani olduğunu , bu emrin cenab-i Allah tarafından geldiğini anlamıştı.

Bu sebepden artık bugüne, yani bayramdan birgün evvelki günede arife günü denilmiştir.

Hz. İbrahim (a.s.) üçüncü gecede aynı rüyayı aynı şekilde görmüştür. Artık bu emri yerine getirecektir. Bu emir Allah tarafından gelen ilahi bir emirdi. İşte bugüne, kurbanın kesilmesi gününe "yevmün-nahr-kurban bayramı, kurban kesme günü" diye isim verilmişti.

        Kuran-ı Kerim, bu konuyu saffat suresinin 101 ile 107'nci ayetlerinde şöyle anlatmaktadır.

Cenab-ı hak şöyle buyuruyor: Biz İbrahime (a.s.) , halim, selim bir oğul (ismail) ile müjdeledik. Oğlu ismail ,  babasıyla beraber yürüyüp koşacak, gezip dolaşacak çağa gelince, babası ibrahim, oğlu ismaile:

"oğlum , biricik yavrum diyor, benseni, rüyamda kurban ediyorum gördüm, bak düşün , bu hususta sen ne diyorsun, fikrin düşüncen nedir?" diyerek oğlunun görüşünü ve fikrini alıyordu. Gerçekten Allah'ın müjdelediği, halim, selim oğul mu? Allah'ın emrine itaat edip boyun eyiyormu? evet , ibrahim (a.s.) büyük bir olay, büyük bir imtihan ile karşı karşıya idi. Oğluna, biricik evladı ismaile bu gerçeği açmış, ve düşüncesini öğrenmişti.Bu çok azim bir imtihan büyük bir sınav idi. ama yerine getirmesi gerekiyordu. Çünkü emr-i ilahi idi.

Hz. İbrahime Allah tarafından müjdelenen o halim , selim oğul Hz. İsmail , Babası Hz. İbrahime şu göz yaşartıcı cevabını bildiriyordu:
"Babacığım emrolunduğun gibi yap. Beni boğazla kurban et. İnşallah beni sabredenlerden bulursun, bulacaksın" dedi.

Bu azim imtihanı ayet-i kerime devamla şöyle bildiriyor:
"Baba oğul her ikiside Allah'ın emrine teslim olup boyun eğerek baba ve evladına Allah için feda , oğulda Rabbinin rızası için canını feda etmeye hazır bir durumda ilahi huzurda vaziyet aldılar. İbrahim(a.s.), oğlu ismaili (a.s.) alnı yere gelmek üzere yatırınca" , biz ona ;
"Ey ibrahim ! diye seslendik rüyana sadakat gösterdin.(gördüğün rüyayı doğruladın). Gerçekki biz, iyi kimseleri böyle mukafatlandırırız diye nida ettik. Şüphesiz ve gerçekki , bu apaçık bir imtihandı. Biz ona (ibrahime) oğlunun yerine bedel olarak büyük bir kurbanlık (koç) verdik. İbrahim selam olsun. Sonradan gelecek, nesiller arasında ona iyi bir ün şöhret bıraktık" 

Hz İbrahim (a.s.) görmüş olduğu bu rüyayı uyguladı. Gördüğü rüyanın Rahmani bir rüya olduğunu anladı ve amel etmiş, doğru ve gerçek bir rüyanın peygamberlikten , peygamberliğin özelliğinden olduğunu anlamıştır.

Hz İbrahim oğlu ismaili kurban etmek üzere yere yatırmış ve bıçağını onun boynuna dayamıştır. Cenab-ı Hak , Melekleri vasıtası ile gökden bir kurbanlık koç göndermiş ve ismailin yerine o koç kurban edilmiştir.
Biz bunu Kuran da doğru ve sadık rüyanın , apaçık yorum istemeyen rüyanın örneği olarak verdik.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Arama

Ana nesneyi yazın. Örnek:gözlük,bebek,gebe v.b.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENİN

Rüya Tabirleri Rüya Tabirleri ekolay - yaşam НикНок Товары и услуги - каталог сайтов Şendoğan T. Ankara Yenimahalle 3D Teknik Çizim Modelleme Tasarım - Armut.com